Vpis stavbe v kataster stavb je storitev evidentiranja podatkov o stavbi ali njenih delih v kataster stavb, ki je uradna državna evidenca.
Pogoj za vpis stavbe v kataster stavb je, da je njeno zemljišče pod stavbo že evidentirano v zemljiškem katastru in odraža dejansko stanje.
Kdaj vpisati stavbo v kataster stavb
Stavbo je potrebno vpisati v kataster stavb:
- če je stavba novogradnja in še nima svoje identifikacijske številke
- pred vpisom v zemljiško knjigo
- ko želite stavbo razdeliti na več delov in ta še ni evidentirana v katastru stavb (pri čemer za stanovanjske stavbe, ki so bile zgrajene po 1. 1. 2003, velja, da se v kataster stavb vpiše več delov stavbe le, če je izdano gradbeno dovoljenje za gradnjo večstanovanjske stavbe)
- ko je treba zadostiti Zakonu o evidentiranju nepremičnin, ki predpisuje obvezno evidentiranje stavb v katastru stavb ne glede na leto izgradnje, in sicer od 22.11.2018 dalje
Zakaj vpisati stavbo v kataster stavb
Stavbo je treba vpisati v kataster stavb, da boste lahko:
- pridobili hišno številko
- vpisali svojo lastnino v zemljiško knjigo in dokazovali svoje lastništvo
- uredili etažno lastnino v večstanovanjski stavbi
- z vašo nepremičnino sklepali pravne posle, kot je prodaja, nakup, menjava ali hipotekarni kredit
- bodo podatki v katastru stavb in registru nepremičnin izražali dejansko stanje vaše nepremičnine
Kako poteka vpis stavbe v kataster stavb
Vpis stavbe v kataster stavb pri LGB sestoji iz sledečih korakov:
- uvodni razgovor z naročnikom
- določitev zemljišča pod stavbo, če to še ni evidentirano
- izmera stavbe
- izdelava elaborata za vpis stavbe v kataster stavb
- izdelava elaborata za določitev zemljišča pod stavbo, če to še ni evidentirano
- vložitev zahteve za vpis stavbe v kataster stavb pri geodetski upravi skupaj z elaboratom za določitev zemljišča pod stavbo, če to še ni evidentirano
- vložitev zahteve za določitev hišne številke pri geodetski upravi, kadar se evidentira novogradnja
- spremljanje reševanja zahteve
Osnova za vpis stavbe v kataster stavb so naše geodetske meritve. Rezultat le-teh je elaborat za vpis stavbe v kataster stavb.
Kdo lahko naroči vpis stavbe v kataster stavb
Vpis stavbe v kataster stavb lahko naroči investitor gradnje, lastnik parcele, na kateri stoji stavba ali je z njo povezana, imetnik stavbne pravice, lastnik stavbe ali dela stavbe, uporabnik stavbe ali dela stavbe ali upravnik stavbe. Storitev lahko naroči, ko je stavba v taki gradbeni fazi, da je mogoče izmeriti njeno površino.
Investitor gradnje mora vložiti zahtevo za vpis stavbe v kataster stavb
- v roku 30 dni po izvedbi vseh zaključnih gradbenih del ali
- ob začetku uporabe ali
- pred prvo prijavo stalnega prebivališča v stavbi ali
- pred prvo prijavo sedeža pravne osebe v stavbi.
Če geodetska uprava ugotovi, da stavba ali del stavbe ni evidentiran v katastru stavbne glede na leto izgradnje stavbe, pozove lastnika parcele, ki je povezana s stavbo, ali imetnika stavbne pravice, če je na tej parceli vzpostavljena stavbna pravica, da v treh mesecih po prejemu poziva vloži zahtevo za vpis stavbe v kataster stavb. Če lastnik parcele ali imetnik stavbne pravice tega ne stori, geodetska uprava predlaga prekrškovnemu organu, da ravna v skladu s 127.členom Zakona o evidentiranju nepremičnin, geodetska uprava pa sama izdela elaborat za vpis stavbe v kataster stavb in stavbo z enim delom vpiše v kataster stavb po uradni dolžnosti
Kdo so stranke v postopku vpisa stavbe v kataster stavb
Stranke v postopku vpisa stavbe v kataster stavb so investitor gradnje, lastnik parcele, na kateri stoji stavba ali je z njo povezana, imetnik stavbne pravice, lastnik stavbe ali dela stavbe, uporabnik stavbe ali dela stavbe ali upravnik stavbe.
Kdaj je vpis stavbe v kataster stavb zaključen
Vpis stavbe v kataster stavb je pravno-formalno zaključen s sklepom o vpisu stavbe v kataster stavb, ki ga izda geodetska uprava. O tem obvesti vlagatelja zahteve, lastnika stavbe in sodišče, ki vodi zemljiško knjigo.
Vpis stavbe, ki je bila zgrajena brez predpisanih dovoljenj, v kataster stavb ne pomeni tudi njene legalizacije!
Katere podatke pričakujemo od stranke
Za vpis stavbe v kataster stavb potrebujemo številko parcele, ime katastrske občine, naslov stavbe (če obstaja), število delov stavbe, arhitekturni načrt tlorisov stavbe ter podatek o številki gradbenega dovoljenja in datum izdaje, če gre za večstanovanjsko stavbo.